spis firm

Nauce oszczędzania najbardziej sprzyja praktyka, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wydzielanie kieszonkowego dla dziecka. Wysokość kieszonkowego powinna być dostosowana do wieku dziecka, a także możliwości finansowych rodziców. Najlepiej, żeby dziecko otrzymywało kieszonkowe w regularnych odstępach czasowych. Dzięki temu nauczy się odpowiednio gospodarować pieniędzmi.

Dziecko powinno wiedzieć, że całą kwotę może przeznaczyć na swoje potrzeby. Jednocześnie rodzice nie mogą ingerować w zakupy dziecka. Początkowo całe kieszonkowe może być wydane już w dniu jego otrzymania. Wówczas rodzic nie powinien ulegać prośbom dziecka o dodatkową kwotę. Jest to duży błąd, bowiem maluch dostaje sygnał, że nawet jeśli szybko wyda pieniądze, rodzice i tak kupią kolejną zabawkę czy słodycze.

Z czasem dziecko nauczy gospodarować swoim kieszonkowym. Zrozumie, że chcąc kupić droższą zabawkę, będzie musiał oszczędzać. Oznacza to, że nie kupi sobie mniejszą ilość słodyczy, a dzięki temu w kolejnym miesiącu dostanie wymarzoną zabawkę. Warto jednak pamiętać, by wraz z wiekiem zwiększać dziecku kieszonkowe. Nastolatki mają bowiem inne wymagania i potrzeby, w porównaniu do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Z czasem pragnieniem dzieci jest posiadanie modnych gadżetów, dlatego lekcje oszczędzania z pewnością przybliżą je do kupna np. telefonu komórkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *