Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?
http://www.pharos.pl/ Druk naklejek i etykiet https://booklet.pl/ Drukarnia Booklet

Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć się oszczędzania. Pomoże nam to nie tylko zapanować w przyszłości nad naszymi finansami domowymi, ale przede wszystkim umożliwi nam podejmowanie świadomych decyzji. Uczyć oszczędzania można się praktycznie w każdej chwili. Przede wszystkim jednak musimy nauczyć się dyscypliny, ponieważ to właśnie od naszego charakteru zależy czy umiemy efektywnie oszczędzać, czy może szybko się poddajemy i porzucamy plan odkładania pieniędzy.

Istotą oszczędzania jest nabycie nawyku odkładania drobnych przyjemności na później, przy założeniu, że będzie miała ona większą wartość w przyszłości. Dobrym przykładem może być zygnacja dziecka ze słodyczy, a w zamian dostanie dużą i wartościową zabawkę, o równowartości większej niż koszt wszystkich słodyczy, które by spożyło do tego czasu.

Ponadto warto uwzględnić w nauce oszczędzania koszty alternatywne. Unikając słodyczy dziecko nie będzie musiało cierpieć podczas wizyty u stomatologa, a zamiast ponoszenia kosztu na wizytę u dentysty, dostanie równowartość w zabawkach. Jeśli jednak dziecko pomimo tego zdecyduje się na słodycze, warto mu na to pozwolić. Dzięki temu samodzielnie przekona się o tym, który wybór jest lepszy z perspektywy długoterminowej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *